ELI Beamlines v Dolních Břežanech je nejdražší výzkumné středisko v Česku. Takřka přesně tři roky od zahájení stavby v něm začíná vědecký výzkum. Vznik ELI (tedy Extreme Light Infrastructure) bude stát zhruba 6,8 miliardy korun, klíčovou součástí bude nejintenzivnější laser na světě.

Projekt řídí Fyzikální ústav Akademie věd ČR, jeho zaměstnanci budou s pomocí laseru s výkonem až 10 petawattů (10 biliard wattů) zkoumat extrémní jevy – například nasimulují děje uvnitř hvězd, laser pomůže také výzkumu vnějších planet.

Využití výzkumu ale bude i praktické. „Z praktických věcí je to potenciální vývoj nových diagnostik živých buněk. Budeme se moci v detailu podívat na živé buňky, na proteiny, na enzymy. Doufáme, že to povede k vývoji nových, kompaktních metod léčby zhoubných nádorů,“ popsal hlavní vědecký koordinátor ELI Beamlines Bedřich Rus.

Společnost ANAFRA dodala do tohoto nového vědeckého celkem 25 speciálních serverů, které jsou schopny najednou obsloužit až 11 přídavných karet zapojených do PCI-E slotu. Servery jsou postaveny 3U platformě, 2x CPU, 128GB RAM, 1TB pevným diskem a 4x SFP+ porty.

Celková hodnota projektu: více než 2,5 mil. Kč bez DPH

Doba trvání realizace: 2,5 týdne

Více o projektu ELi Beamlines: https://www.eli-beams.eu/

Zdroj informací: https://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1603959-v-nejdrazsim-vedeckem-centru-v-cr-zacina-vyzkum-laser-ale-jeste-neni